Tel.: (+48) 62 78 22 464 e-mail: bok@herqles.pl
KLEJE PSA "WIECZNIE ŻYWE"
Klej DF100 jest jednym z wielu produkowanych przez naszą firmę klejów typu PSA czyli tzw. "klejów wiecznie żywych". Jest to grupa bardzo "wdzięcznych" klejów jeżeli chodzi o stosowanie. Są bardzo łatwe w aplikacji i posiadają nieograniczone spektrum stosowania, dzięki między innymi dobrej odporności na migrację plastyfikatora. Klej DF100 jest wysokowydajnym klejem przylepcowym. Służy do montażu wewnątrz pomieszczeń paneli LVT, płytek dywanowych oraz ściennych paneli dekoracyjnych tapicerowanych, ściennych lameli PVC, dekoracyjnych paneli ściennych SPC, folii budowlanych, membran dachowych, styropianu, płyt PU oraz wielu innych materiałów.
W dalszej części znajdą Państwo moje wskazówki na temat poprawnej aplikacji i klejenia elementów, zarówno na powierzchnie poziome jak i pionowe. Pozwoliłem sobie te opisy wykonać w wersji interaktywnej, aby można było jeszcze szerzej przyjrzeć się poruszanym tematom.
Rozpisując się o dalszych zaletach tego kleju, należy napomknąć, że w zależności od techniki klejenia, można otrzymać spoinę trwałą lub usuwalną. Jest to cecha bardzo ważna w dalszym użytkowaniu przyklejonego elementu, nieosiągalna przy innych typach klejów montażowych czy konstrukcyjnych.
Tak jak przy klejeniu innymi klejami, także przy użyciu klejów PSA trwałość przytwierdzenia elementu w bardzo dużym stopniu uzależniona jest od przygotowania podłoża. Nie można oczekiwać wielkiej wytrzymałości spoiny jeżeli jest ona nałożona na podłoże niestabilne, piaszczące. Proponuję aby przed klejeniem wykonać test nośności podłoża suchą szmatką lub metodą nacięć. Jak przygotować podłoże piaszczące środkiem gruntującym HERQLES TG pokazujemy na krótkim filmiku podłoża piaszczące. Inną metodą na sprawdzenie nośności podłoża jest metoda siatki nacięć. Podłoże bezwzględnie powinno być suche i nośne.
Jeżeli podłoże jest już sprawdzone i przygotowane, przystępujemy do nakładania warstwy kleju. Przy tej czynności musimy zwrócić uwagę na równość podłoża. Im większe "brzuchy", musimy nakładać klej pacą o większych szczelinach. Nakładając klej na powierzchnie równe np. na płytę G/K czy na wylewki samopoziomujące można użyć pacy A4 lub A5. Tego rozmiaru pacę możemy użyć klejąc lekkie i elastyczne elementy jak np. cienkie elementy dekoracyjne. W miarę zwięszania się ciężaru klejonych elementów i nierówności podłoża musimy użyć pac o większych szczelinach. Przykładem może być klejenie paneli SPC na powierzchniach pionowych. Ze względu na sam ciężar klejonych elementów musimy zwiększyć aplikację kleju a w przypadku nierównych podłoży jest to wręcz konieczne. Panel jest elementem sztywnym i będzie przylegał do podłoża tylko w miejscach równych co w przypadku nierównych podłoży zmniejszy powierzchnię styku kleju z elementem. W przedstawionym filmiku użyliśmy pacy B2. Klejąc lamele ścienne PVC użyliśmy pacy A1. Podłożem była płyta G/K i mimo ciężaru samych elementów, spoina naniesiona pacą A1 była wystarczająca. Innym przykładem doboru odpowiednich rozmiarów pacy jest klejenie tapicerowanych paneli dekoracyjnych. Dobrze wykonane elementy tapicerowane są równe czyli powinna wystarczyć aplikacja kleju pacą A4. Jednakże spoina naniesiona tą pacą będzie zbyt cienka, gdyż każdy element tego typu ma zakładkę z materiału na powierzchni tylnej, która ze względu na grubość materiału zmusza nas do zastosowania pacy o większych zębach. Na podstawie naszych doświadczeń zalecamy do klejenia tych elementów używać pacy A2 lub A3. Inaczej musimy podejść do doboru wielkości zębów pacy przy klejeniu paneli podłogowych LVT. Zaleceniem każdego producenta paneli LVT jest staranne przygotowanie podłoża. Wymagane są podłoża równe i gładkie. Ponieważ przy użytkowaniu każdej podłogi występują silne obciążenia, naprężenia oraz zmiana wymiarów ( rozszerzenia i kurczenie z powodu temperatury ) spoina kleju powinna być dobrana szczególnie dokładnie. Na podstawie naszych doświadczeń proponuje rozpoczęcie doboru wielkości zębów od szpachli A2. Klej DF 100 można także nakładać za pomocą szerokiej pacy lub wałaka. Ponieważ, jak już wcześniej wspomniałem, klej DF 100 jest klejem typu PSA, zalecamy przyklejone panele docisnąć walcem do podłóg o odpowiednim ciężarze.
Po nałożeniu kleju i wstępnym odparowaniu wody w zależności od techniki klejenia i klejonych elementów, musimy odczekać do czasu aż klej osiągnie oczekiwaną przez nas "kleistość". Momentem do rozpoczęcia przyklejania elementów, zalecanym przez nas, jest moment, w którym dociskając palec do spoiny kleju, czujemy silny chwyt kleju a po odciągnięciu palca nie pozostaje na mim ślad naniesionego kleju ( brak transferu ). Każdy przyklejany element należy silnie docisnąć do podłoża. Jak wskazuje sama nazwa PSA, klej jest aktywowany ciśnieniem ( siłą nacisku ). Im mocniej dociśniemy klejony element do podloża, tym silniejsze nastąpi zespolenie elementów klejonych. Można to zrobić, w zależności od płaszczyzny na którą przyklejamy elementy, wałkiem gumowym, dłońmi, wałkiem welurowym czy walcem.
Polecam, aby przy wyznaczaniu powierzchni na którą będziemy przyklejali elementy, wyznaczyć drugie mniejsze pole o około 5-10 mm od każdej krawędzi. Na mniejsze pole nałożymy klej i będziemy mieli rezerwę na ewentualny błąd przy naklejaniu elementów. W sytuacji krytycznej, spoina z naniesionym klejem nie będzie widoczna poza przyklejonymi elementami.