Tel.: (+48) 62 78 22 464 e-mail: bok@herqles.pl
KREM DO INIEKCJI
Krem iniekcyjny jest produktem bardzo nowoczesnym, który pojawiając się na rynku zdobył od razu wielkie uznanie . Formuła produktu umożliwia w bardzo łatwy sposób wykonanie chemicznej hydro izolacji poziomej w miejscach jej braku lub w miejscach, gdzie membrana pozioma jest uszkodzona. Poprzez swoją budowę pozwala na aplikację w murach, gdzie występują szczeliny technologiczne lub w murach wykonanych z bloczków szczelinowych. W przeciwieństwie do wlewek, krem wypełnia puste przestrzenie w murach , nie rozlewając się w niekontrolowany sposób. W przeciwieństwie do powłok tworzących film, środki hydrofobowe na bazie krzemu organicznego nie blokują porów, dzięki czemu utrzymują oddychalność podłoża. Jednocześnie woda nie może już wnikać do naczyń włosowatych w postaci ciekłej, ponieważ jako ciecz polarna nie jest w stanie oddziaływać z niepolarną powierzchnią hydrofobową.
Aby wykonać poprawnie barierę poziomą, która zabezpieczy nas przed podciąganiem kapilarnym wody z gruntu czy też niższych poziomów podłoża należy należycie wykonać parę prostych prac.
Od jakości wykonania tych prac będzie zależało długotrwałe zabezpieczenie murów przed wilgocią, co wpłynie zarówno na bezpieczeństwo dalszego użytkowania budynku jak i jakości naszego życia wewnątrz tej budowli. Wilgoć murów powoduje dyskomfort życia, stwarza warunki do rozwoju grzybów i bakterii wynikiem czego często są występujące choroby dróg oddechowych.
Jak wykonać poprawnie aplikację kremu iniekcyjnego? W paru krokach wskażemy Ci jak uniknąć błędów technicznych i wykonać pracę w sposób poprawny.
Zazwyczaj inni producenci kremów zalecają rozpoczęcie prac od skucia tynku na wysokość około 80 cm od otworów iniekcyjnych. Myślę, że odpowiednią wysokością do jakiej musi być uśnięta stara powłoka pokrywająca mur to pozostawiony na niej ślad wilgoci. Bardzo często na górnej granicy jest ślad po wytrąconych solach w formie białego wykwitu.
Po usunięciu starej powłoki i odsłonięciu należy przystąpić do wyznaczenia punktów do wykonania nawiertów w murze. Przyjęte jest, że otwory rozmieszczamy co 8 do 12 cm. Różnica 4 cm między otworami wynika z porowatości, gęstości materiału z jakiego wykonany jest mur. Nie możemy przyjąć, że penetracja kremu w murze wykonanym z gazobetonu będzie taka sama jak betonie.
Już w samym gazobetonie rozpiętość jest bardzo duża. Produkowany jest on w odmianach o gęstości od 350 do 700 kg/m3. Cegły ceramiczne pełne mają gęstość objętościową około 1,8 kg/dm3, a mur wykonany z np. piaskowca w zależności od składu waha się w granicach 1800-2700 kg/m3. Im większa gęstość materiału z jakiego jest wykonany mur tym otwory iniekcyjne powinny być rozstawione w bliższej odległości.